EURO 2008 - in takrat so bili štirje
Pot na Dunaj.

In potem so bili štirje: Nemčija, Rusija, Španija in Turčija bodo od srede tekmovale v polfinalu Eura 2008, ko bo tekmovanje vstopilo v zadnji teden.

Dramatični krog četrtinskih finalov je povzročil nekaj preglavic, ko so bili svetovni prvaki Italijani izločeni na enajstmetrovke, nizko favorizirana nizozemska ekipa pa je padla na roko vstajajočim Rusom.

V prvih treh dneh so bili izločeni trije od štirih zmagovalcev skupin.

Četrti zmagovalec skupine, Španija je morala premagati svoje demone, saj so bili na ta datum - 22. junija, izpadli iz treh glavnih prvenstev.

Nedelja, 22. junij 2008
Španija 0 - Italija 0 (Španija zmaga s 4: 2 po enajstmetrovkah)

Kot pogosto velja, da se dva velikana spopadeta drug proti drugemu, je bila ta tekma taktični boj volje in obe ekipi sta se borili za zabavo. 90 minut blusterja obeh moštev nista mogla doseči gola in še vedno v podaljšku ne bi prišla.

Pri penalih je šlo za boj vratarjev. Casillas je bil španski junak v noči, ko so duhovi preteklosti končno počivali.

Za razliko od svetovnega pokala v letih 1986 in 2002 in Euro 96 - tokrat se Španija ni zadušila in se bo z Rusijo v samozavestnem razpoloženju odpravila na polfinale.

Sobota, 21. junij 2008
Nizozemska 1 - Rusija 3 (po podaljšku)

Holland je svojo skupino zmagal v nekem slogu, ljudje so začeli znova govoriti o "totalnem nogometu", toda morda so prehitro dosegli svoj vrhunec, in tako kot so Rusi začeli najti svojo formo. Holland je postal tretji zmagovalec skupine, ki je izstopil, saj je šov Andreja Aršavina prišel na sredinski oder.

Roman Pavlyuchenko je v začetku drugega polčasa z odličnim volejem premagal Rusijo, toda Ruud van Nistelrooy je s štirih minutah običajnega časa podaljšal izenačujoči gol.

Aršavin, ki je odigral svojo prvo tekmo turnirja po vrnitvi iz poškodbe, je prevzel nadzor nad Rusi in v celoti upravičil svetovno zanimanje za igralca iz Sankt Peterburga, tako da je zagotovil večino ruske ustvarjalnosti. Ko je rezultat še vedno izenačen in je kazensko vodil, je odklenil vrata, v 112. minuti si je s pomočjo briljantne žoge poslal asistenco Dmitri Torbinski, nato pa je v 116. minuti položil tekmo čez Nizozemca, ko je ločil obrambo in streljal domov. 3-1.

Menedžer Guus Hiddink je nato dejal: "Ne želim uporabljati velikih besed, vendar je skoraj čudež."

"Tako sem ponosen na te fante. Fizično, tehnično in taktično smo premagali Nizozemce in to je za nas velik dosežek. Neverjetno je videti, kako hitro reagirajo na tehnično zasnovo."

Petek, 20. junij 2008
Hrvaška 1 Turčija 1 (Turčija zmaga s 3: 1 po enajstmetrovkah)

Turčija se je znova izkazala za povratne kralje in si kljub velikim težavam s poškodbami rezervirala mesto v zadnji četverici. Hrvaška je čutila, da so v polfinalu, ko jih je Ivan Klasnic vodil spredaj, kar se je zdelo kot konec podaljška, toda Semih Senturk je imel druge ideje, pri čemer je domač izenačil z zadnjim udarcem tekme, da bi ga popeljal v zadetek kazenski strelec. Turčija je zmagala na odločilni enajstmetrovki 3: 1.

Zdaj so v polfinale prešli le s 13 fit fit igralci, najpomembneje pa brez svojega ključnega napadalca Nihata Kahvecija, ki bo preostanek turnirja zgrešil s poškodbo stegna. To še dodatno otežuje odporne Turke, ki bodo zaradi poškodbe pogrešali tudi Serveta Cetina, Tumerja Metina in Emrea Belozogluja.

Turčija bo tudi brez Emreja Asika, Tuncayja Sanlija in Arda Turana, ki so bili zaradi kopičenja rezervacij vsi suspendirani na eno tekmo. Morebiti bodo preučili možnost vpoklica nujnih igralcev, kar bo UEFA v ekstremnih okoliščinah morda namenila posebno.

Luka Modrić se bo pridružil prvoligašu Tottenhamu Hotspurju, ko se bo 1. julija po podpisu za 20 milijonov funtov odprlo prestopno okno. Na vtise o njem na tem turnirju so kupili pravega zvezdnika v nastajanju in enega izjemnih igralcev tega turnirja. Hrvaška kot ekipa je naredila ponos, vendar to ni bilo dovolj in poškodba je bila očitna na zadnjem žvižgu.

Četrtek, 19. junij 2008
Portugalska 2 - Nemčija 3

Sanje so za Portugalsko spet konec. Zabavna drama za nevtralne, Nemčija je navdušila, Portugalska pa razočarana. Cristiano Ronaldo je spet imel slabo igro za domači narod in govorice o tem, da želi zapustiti Manchester United, bodo zaradi madridskega Madrida v središču pozornosti.

Portugalska nogometna zveza je s prstom krivila Chelsea, da je napovedal imenovanje Scolarija, preden se je turnir končal, vendar bodo morali pogledati natančneje.

Ekipa briljantnih posameznikov ni najbolje nastopila kot ekipa proti odločni in odločni Nemčiji. Gola Schweinsteigerja in Kloseja sta za Nemčijo dosegla 2: 0, preden je Nuno Gomes v 41. minuti potegnil enega nazaj. Ballack je dosegel rezultat 3: 1 in Postiga je bil v 3. minuti od časa premalo, prepozno od mercurialnega Portugalca.

Polfinale se začne v sredo, finale in predstavitev trofeje Henri Delaunay pa v nedeljo.