Andy Murray je osvojil Wimbledon
7. julij 2013. Pečen vroč poletni dan. Oči Britancev so usmerjene na travnato igrišče v Londonu. Igralca sta dva mladeniča - Srb in Škot - oba stara 26 let in rojena le en teden narazen. Uvrščeni so številka ena in številka dve na svetu. Ti Titani - en visok 6 čevljev 2 palca, drugi 6 čevljev visok 3 centimetra - so na vrhuncu zdravja in kondicije. Eden je pred dvema letoma osvojil Wimbledon. Drugi je lani izgubil finale; je zajokal, ko so ga po tekmi spraševali na igrišču ob pobegu svojih nedostopnih sanj. Kljub temu, da ni zmagal, pa je morda zato, ker je tako odprto izrazil svoje razočaranje, namesto da bi pustil, da je v notranjosti, hitro opomogel in se osredotočil na to, da postane najboljši igralec. Nekaj ​​tednov po porazu na Wimbledonu je užival sladek okus zmage na istem prizorišču, ko je zahteval olimpijsko zlato in premagal Švicarja, ki mu je ukradel krono Wimbledona.

Od vseh teniških turnirjev na svetu je Wimbledon tisti, ki si najbolj želijo zmagati. Je kraljica štirih grand slamov, ki se igrajo na travi sredi angleškega poletja. V teh milih dneh traja svetloba, ki omogoča, da se dolge tekme nadaljujejo daleč zvečer. Angleško živo srebro lahko meša dež v mešanico, kar povzroči moteče zamude pri igranju, včasih pa prekine tekme v odločilnih trenutkih.

Škot je izjemen človek. Preživel je pokol v Dunblaneu iz leta 1996, ko je v njegovo šolo vstopil strelec in ubil 16 otrok in učitelja. Pri 15 letih se je odločil, da bo šel živet v Španijo, da bi dobil kakovost poučevanja in tekmovanja, ki ga potrebuje za napredovanje svoje igre - izjemno jasna in zrela odločitev za tako mladega. Murray ima bolezen kolena - dvostransko kapello - kar pomeni, da ima koleno z dvema kostema namesto ene; to mu lahko povzroči bolečino pri igranju in potrebuje stalno upravljanje. Teniška igralka še nikoli ni presegla volitev na tekmovanjih za priljubljenost; ko se z mediji pogovarja, se mu le redko zdi, da je popolnoma enostaven. Odloči se, da bo v igro vložil vso svojo energijo, vso svojo odločnost.

7. julij 2013. Pretresno vroč poletni dan. Andy Murray vstopi na Wimbledon's Center Court z množico za sabo, ki ga je pripravil narediti nepredstavljivo, da bi se iz zgodovine prebil z Novakom Đokovićem. Moški se enakomerno ujemajo; Murray ima morda prednost na travi, toda njegov nasprotnik je do zdaj dobil večino njihovih bitk. Ta tekma je toliko miselnega pomena kot nadarjenosti - ohraniti umirjenost, voditi igre po točke, ne pustiti, da bi čustveni slepi nadarjeni, preglasili fokus ali uničili racionalizem.

Murray je prvi niz prevzel 6-4. Ta niz ne gre s serviranjem - Murray dvakrat razbije Srbina in ga nasprotnik enkrat zlomi. Roko množice, zadnji britanski teniški dosežek na vidiku, podpira njihovega človeka pri njegovih prizadevanjih. Ob 5-4 je Đoković v drugem nizu predstava videti izenačena, a Murray nekako zahteva globoke rezerve moči, spretnosti in želje, da bi osvojil naslednje tri igre in prevzel niz. Zdaj je množica divja - diši lahko zmaga. Tretji niz je težko spopadljiv, zadnja tekma ena najbolj živčnih v teniški zgodovini. Murray izgubi tri prvenstvene točke zapored, preživi dve deuki, preden še enkrat servira za tekmo; tokrat je dovolj. Na tekmi, ki je trajala nekaj več kot tri ure, je Andy Murray postal novi prvak Wimbledona, prvi Britanec, ki je v 77 letih osvojil Wimbledon.