Sprehodim se svojih prvih 5K
Ko se je dirka Kindleberger 5K Run in Fitness Walk 2015 pripravljala na začetek, sem se postavil zadaj. Kot sprehajalka in razmeroma počasna sprehajalka, ki uporablja palice Balance Walking, nisem hotela, da bi ovirali tiste hitrejše od mene. Rog se je oglasil. Začelo se je 5K v Parchmentu v Michiganu.

Jutranje sonce ob 8:30 je bilo svetlo in toplo, jutranji zrak pa je še vedno ohranil nekaj svoje nočne hladnosti. Ko sem se sprehajal, je moja percepcija hladnosti kmalu zbledela.

Čeprav sem več mesecev nordijsko hodil skoraj vsak dan v svoji soseščini, se je 5K proga začela precej bolj hribolazno kot moja soseska. Pohod po hribih mi je omogočil dobro kardiovaskularno vadbo, medtem ko sem spuščanje po hribih izzvala mojo sposobnost ravnotežja. Kljub temu sem lahko našel in vzdrževal dober tempo zase.

Tekači so hitro izginili z vidika. Ohranil sem položaj proti zadnjem delu škatlice, z nekaj drugimi sprehajalci spredaj in zadaj. S treking palicami sem uspel ohraniti boljšo formo in ravnotežje, izognil sem se spopadanju nad lastnimi nogami (težava, imenovanem "padanje stopal"), in hodil hitreje, kot bi bil brez palic.

Vsako toliko časa na dirkališču so bili prostovoljci nameščeni, da pomagajo voditi udeležence. Čeprav sem hodil proti koncu zavitka, je bil vsak izmed prostovoljcev spodbuden in navdušen. Pomagali so me navdihniti, da si prizadevam, da bi nastopal po svojih najboljših močeh. V nobenem trenutku med 5K nisem izkusil občutka negativnosti v primerjavi z drugimi, ki so bili hitrejši in močnejši. Če se je zgodila kakšna primerjava, bi bila sama.

Nikoli prej se nisem udeležil dirke. Mislil sem, da so takšne dirke samo za atletsko nadarjene. Ne smatram se za športnika.
Pred nekaj leti so mi diagnosticirali nevromuskularno bolezen Charcot Marie Tooth (CMT), dedno in progresivno obliko periferne nevropatije. Čeprav sem bil diagnosticiran šele v zadnjih nekaj letih, sem imel to genetsko motnjo celo življenje. Zaradi pomembnih težav v nogah, ki jih povzroča CMT, že od najstništva nisem mogel teči ali sodelovati v nobeni vrsti športa z močnim udarcem.

Kljub fizičnim omejitvam sem zvest svoji rutini vadbe. Skoraj 30 let sem skozi bolezen, operacije, nosečnosti in fizične omejitve skoraj vsak dan telovadil vsaj trideset minut. Tako sem hvaležen Bogu, da sem lahko še naprej hodil in telovadil.

Če pogledam nazaj, me preseneča, da sem v življenju odraslih našel strast in predanost fitnesu in vadbi. Kot otrok sem se pet dni v tednu bojeval, da bi sodeloval v obveznem pouku fizične vzgoje, najprej prek dvanajstega razreda. Bil sem nekoordiniran, počasen tekač in vedno zadnji, ki je bil izbran za ekipe. Moral sem nositi posebej narejene ortopedske čevlje in ne atletske čevlje. Sprejel sem stališče vrstnikov, da najverjetneje nisem športnik. Pa vendar, nekako sem se v svojih zgodnjih študijskih letih posvetil svoji vsakodnevni kondicijski rutini.

Nikoli nisem razmišljal o vstopu v 5K, dokler nisem šel hčerka, da bi končal svoj prvi 5K nekaj tednov prej. Vzdušje na ciljni črti je bilo tako spodbudno! Vsak finišer, od prvega tekača do zadnjega sprehajalca, je objavil svoje ime in ljudje so ga navijali na ciljni črti. Preden sem bil priča tej dirki, ki jo je vodila moja hči, sem mislil, da so dirke namenjene samo tistim, ki lahko tečejo hitro in dobro. Potem ko sem to videl, sem se odločil, da bi morda 5K (sploh) bil zame.

V dirko sem vstopil brez upanja, da bi zmagal ali se uvrstil na dirko. Moji cilji so bili preprosti - končati dirko in dokazati sebi, da jo znam dokončati in vzdrževati tempo boljši od 20 minut na miljo. Upal sem, da se ne bi končal zadnji.

Poleg tega sem želel ozavestiti CMT, saj se zdi, da večina ljudi še nikoli ni slišala za to motnjo. Nosil sem majico in zapestni pas iz združenja zob Charcot Marie. Pred dirko sem s tekačem poklepetal o naših ciljih na dirki. Povedal sem ji o Charcot Marie Tooth, kako me je prizadelo in zakaj sem se odločil, da bom prehodil dirko. Pred dirko sem videl tudi družino iz moje cerkve in smo se s CMT pogovarjali o moji diagnozi.

Ko sem prišel do cilja, so me objavili in ljudje so ploskali zame. Moji otroci so bili na cilju, da so navijali zame. Tako so bili tudi tekači, s katerimi sem govoril pred začetkom dirke, in moji prijatelji iz cerkve. Uspel sem končati svoj prvi 5K!

Dirko sem končal v 52 minutah in 46 sekundah, s tempom nekaj manj kot 17 minut na miljo (16 minut 59 sekund na miljo). Prišel sem 224 od 226 dirkačev.

Torej bom spet hodil v 5K? Verjamem, da bom. Soočil sem se s strahom pred tekmovanjem in prihodom proti koncu. Počutil se je več kot le v redu - počutil se je odlično. Ne, nikoli ne bom zmagal ali se uvrstil na takšno dirko. Lahko pa si bom še naprej izzival, da počnem, kar lahko, da ohranim svojo moč in se dvignem nad svojimi strahovi, prevzamem nove cilje in dosežem, kar lahko, v okviru lastnih omejitev.Čeprav sem končal blizu zadnjega, bom to štel kot osebno zmago. V tem sem zmagovalec.